پایان خرید و فروش امتیاز واردات خودرو در بازار سیاه

پایان خرید و فروش امتیاز واردات خودرو در بازار سیاه

پایان خرید و فروش امتیاز واردات خودرو در بازار سیاه

به گزارش اخبار خودرو ، فقط چند روز دیگر به پایان اعتبار ثبت‌سفارش‌های واردکنندگان شخصی باقی مانده است و قیمت خرید و فروش امتیاز ثبت‌های انجام‌شده در بازار سیاه که پیش‌از این برای برخی مدل‌های خودرو به 60‌میلیون تومان هم می‌رسید، امروز به کمتر از 15میلیون تومان رسیده است. البته در چند روز آینده شاید به کمتر از 5 میلیون تومان نیز برسد. در این میان واردکنندگان شخصی تنها راهی را که برای واردات به تعداد محدود پیش‌رو دارند، استفاده از مجوزهای جانبازی است.

به گزارش «دنیای خودرو» این نوع مجوز که چند سال است در کشور برای واردات استفاده می‌شود، هم‌اکنون تنها راه باقیمانده برای واردکنندگان غیررسمی است.
این نوع مجوز علاوه‌بر تخفیفاتی که به آن تعلق می‌گیرد، می‌تواند راهی باشد تا واردکنندگان عادی حتی قبل از شرکت‌های نمایندگی بتوانند اقدام به واردات مدل‌های جدید معرفی‌شده در بازار کنند.

به‌عنوان مثال در حالی که زمان کمی از حضور مدل 530 ب‌ام‌و در سایت ثبت‌سفارش می‌گذرد اما خبرهای رسیده حاکی از آن است حداکثر تا فردا دو دستگاه مدل جدید از گمرک ترخیص خواهند شد. هرچند باتوجه به قانون منع ثبت توسط واردکنندگان شخصی، واردات این مدل در اختیار شرکت پرشیا‌خودرو قرار دارد ولی با استفاده از مجوز جانبازی تعداد محدودی امکان ورود توسط واردکنندگان شخصی را دارند.

لازم به توضیح است این‌گونه مجوز به صورت محدود وجود دارد و با قیمت‌های مختلفی در بین واردکنندگان خرید‌و‌فروش می‌شود و تنها برای آن دسته از خودروها که در سایت ثبت‌سفارش وجود دارند، قابل استفاده است.

اگرچه شماره‌گذاری هر خودروی جدیدی که در سایت ثبت سفارش باشد و توسط واردکنندگان شخصی چه به صورت ثبت‌سفارش معمولی یا جانبازی وارد شود، دیگر منوط به اخذ مجوز شماره‌گذاری از شرکت نمایندگی نخواهد بود. اما در گذشته ابتدا شرکت‌های نمایندگی باید اقدام به اخذ مجوز می‌کردند و در ادامه واردکنندگان می‌توانستند خودروهای‌شان را پلاک کنند. اما مدتی است که این ترتیب وجود ندارد و همگی می‌توانند با مراجعه به معاونت فنی و مهندسی راهنمایی و رانندگی نسبت به اخذ مجوز موردی خودروی خود اقدام کنند.


nextore

تیونینگ

ویدئو های جدید